Szczepy endemiczne

Szczep winogron - sekret odmienności win...

Jeśli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z winiarstwem i zastanawiasz się, jak odróżniać od siebie poszczególne gatunki win, rozpocznij od zapoznania się z najważniejszymi informacjami na temat najpopularniejszych szczepów winogron czerwonych i białych. Musisz bowiem wiedzieć, że to właśnie miejsce oraz warunki, w których są uprawiane, wpływają na to, jaki charakter będzie miało wino. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są szczepy winorośli i jakie są ich najlepsze odmiany winorośli, zapraszamy do dalszej lektury. 

Co to są szczepy wina? Ile jest szczepów winorośli?

Szczep wina to inaczej odmiana winogron. To właśnie on ma decydujący wpływ na ogólny charakter wina, a więc na jego smak oraz aromat, ale również na przeznaczenie czy zdolność starzenia. Szczepy dzieli się na: szczepy winogron czerwonych i białych – jest to ich najważniejszy podział, ponieważ od barwy owoców danego szczepu zależy kolor wina, a co za tym idzie – jego ogólny kształt. Można wyróżnić ponad 5 tysięcy szczepów winorośli. Jednakowoż, choć jest ich tak wiele, producenci win na całym świecie opierają się na zaledwie 50 szczepach, z których wytwarza się około 250 odmian win. Najpopularniejsze szczepy winorośli występują na terenach Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii.  
 

Budai Zöld

Region

Szczep Budai Zöld jest uprawiany w regionie winiarskim Etyek-Buda oraz głównie w regionie winiarskim Badacsony (Góra Badacsony) wraz ze szczepem Kéknyelű.

Charakter

Bezpretensjonalne, przystępne wino o świeżej, czasem wysokiej kwasowości, smaku zielonego jabłka i roślinnym charakterze.

Historia

Budapeszt swego czasu kojarzony był nie tylko z zapierającymi dech w piersiach zabytkami, ale również ze znaczącymi winnicami – podobnie jak dzisiejszy Wiedeń. Nazwę dosłownie tłumaczyć można na „zieleń Budy”, co odnosi się do pochodzenia szczepu. Buda niegdyś była stolicą Węgier, dziś jest częścią Budapesztu. Niektóre winorośle po dziś dzień można napotkać w ogrodach Budy, a zwykłemu spacerowi dodać uroku.

Chardonnay

Region

Druga najczęściej uprawiana biała winorośl świata jest również popularna na Węgrzech. Porasta głównie północne tereny regionu Etyek-Buda, gdzie wykorzystuje się ją do produkcji wina musującego metodą „traditionelle”

Charakter

Dobrze każdemu znane owocowe aromaty chardonnay (jabłka, gruszki, owoców cytrusowych i tropikalnych) znaleźć można również na Węgrzech.